Stačí si vzít kartáček a nastěhovat se

Obrovskou výhodou dřevostaveb je rychlost, s jakou dům vyroste. Díky ní se do něj mohou noví obyvatelé nastěhovat do tří měsíců od zahájení stavby. Dřevostavby přitom mají spoustu dalších výhod v čele s výbornými tepelně izolačními vlastnostmi a lepším vnitřním mikroklimatem.

Sám jsem si nikdy nemyslel, že budu bydlet ve dřevostavbě, ale teď v ní bydlím. Při své práci jsem pochopil, že je to solidní, dobře postavený a  kvalitní dům, ve kterém se fajn bydlí,“ říká Jan Aleš, který se u firmy Guzman se svou pracovní četou při výstavbě stará o „střeva“ domů – tedy o rozvody, topení, větrání, sanitu. Dřevostavby od firmy Guzman staví už dvanáct let. „Za tu dobu jsme žádnou stavbu neopozdili,“ říká. Kolik jich bylo, to přestal počítat před třemi lety. „Tehdy jsme byli na čísle pět set, v současnosti to už musí být více než osm set domů,“ zamyslí se Jan Aleš. Podobně dlouhou pracovní historii mají i další pracovní čety, které se po týdnu či dvou střídají při výstavbě dřevostavby.

„Často spolu dělají deset a více let. Když do takového zdravého jádra, které je pohromadě už dlouho, vstoupí někdo nový, rychle se zapracuje a přijme pracovní tempo ostatních. Je to obrovská výhoda naší firmy“

„Často spolu dělají deset a více let. Když do takového zdravého jádra, které je pohromadě už dlouho, vstoupí někdo nový, rychle se zapracuje a přijme pracovní tempo ostatních. Je to obrovská výhoda naší firmy – díky tomu se nikdo nemusí nikoho na nic ptát, všichni pracovníci mají velké zkušenosti, vědí co a jak, spoustu věcí si dokážou vyřešit přímo na místě. Stavba se tak nijak nenatahuje,“ vypočítává výhody stabilních pracovních týmů Petr Lexmann, který je spolu se dvěma kolegy hlavní spojkou mezi klienty a řemeslníky.

KLIENT SE O NIC NEMUSÍ STARAT

Jako stavbyvedoucí je jediným člověkem, s nímž zákazníci během výstavby komunikují. Vše obstarává za ně – dohlíží na stavbu, komunikuje s  jednotlivými pracovními četami, řeší případné problémy. Mnozí klienti stavějí dům vůbec poprvé, nemají tak vůbec žádné zkušenosti s tím, co je může čekat. Úlohou Petra Lexmanna je zaručit hladký průběh výstavby.

„Při klasické stavbě domu musí člověk řešit každou partu řemeslníků zvlášť a v momentu, kdy se něco stane, pak všichni řemeslníci házejí vinu jeden na druhého. To v našem případě nehrozí“

„Nemusejí se o nic při stavbě starat, jen se kochají tím, jak dům roste,“ usmívá se stavbyvedoucí firmy Guzman a  doplňuje: „Při klasické stavbě domu musí člověk řešit každou partu řemeslníků zvlášť a v momentu, kdy se něco stane, pak všichni řemeslníci házejí vinu jeden na druhého. To v našem případě nehrozí, nejenže klient komunikuje s  jedním člověkem, ale má také jedinou garanci. Nemusí se obracet na spoustu různých firem.“ A jak vlastně taková dřevostavba roste? Především rychle. V rychlém sledu se na ní také střídají jednotlivé pracovní party. Jakmile je připravena základová deska, začnou najíždět kamiony s jednotlivými dílci, z nichž se tvoří hrubá stavba. „Nejdříve se staví přízemí, pak následují další patra či podkroví, pokud je potřeba. Za první den má základní četa hotovou hrubou stavbu, pokud nestavíme vyšší dům, kdy je potřeba jeřáb. Během dvou týdnů je skelet postavený a nachystaný pro fasádníky,“ líčí Petr Lexmann. V souběhu se základní četou zařizující hrubou stavbu jsou na místě i elektrikáři. „Natahají elektroinstalaci, pak jdou na řadu instalatéři, topenáři, dělají se veškeré zbylé rozvody,“ říká stavbyvedoucí.

ŠPIČKA MEZI ROZVODY

Jan Aleš ho doplňuje. „Na stavbě začínáme zhruba ve třetím týdnu, na instalaci rozvodů máme dva až čtyři dny. Když to říkám jiným instalatérům, dívají se na mě, jako bych spadl z višně,“ směje se. „Výhodou dřevostaveb je to, že potřebné moduly už jsou předpřipraveny z  výroby od firmy Geberit. Vše je přichystáno včetně hloubky příček,“ doplňuje. Zdůrazňuje také skutečnost, že na rozvody jeho tým používá výhradně materiály od firmy Rehau.

„Je pro nás klíčové, aby zákazníci měli v podlahách a ve zdech maximální kvalitu. Vše ostatní si mohou v domě vyměnit, ale trubky v podlaze ne“

„Tu považuji za špičku mezi rozvody. Jedná se nadstandardní materiály. Je pro nás klíčové, aby zákazníci měli v podlahách a ve zdech maximální kvalitu. Vše ostatní si mohou v domě vyměnit, ale trubky v podlaze ne,“ pokyvuje hlavou Jan Aleš. Poté přicházejí betonáři, obkladači a  instalatéři se pak vracejí, aby zkompletovali bidety, vany, radiátory na čisté obklady a  vymalované plochy. „Když se staví v  zimě, tak namontujeme hned v prvním týdnu tři či čtyři radiátory, abychom dům v průběhu stavby temperovali. Tak je dům v bezpečí, má konstantní teplotu,“ doplňuje Jan Aleš. Při svém druhém týdnu pak v  takovém případě doinstalují zbytek radiátorů a další prvky. Také druhá fáze instalatérských prací je „blesková“. V  průměrném domě trvá dva až čtyři dny, ale jak říká Jan Aleš, dá se stihnout i za jediný den. Naopak když si klient vybere alternativní systémy, jako je například rekuperace vzduchu apod., trvá instalace o něco déle. „Není to už tak jednoduché, přece jen se jedná o složitější technologie. Ale počítáme s tím dopředu a  termín dokončení domu se tak neposouvá. Začneme třeba už v týdnu zedníků nebo pracujeme i v týdnu malířů, aby se vše stihlo.“

NA STAVBĚ NIC NEVYMÝŠLEJÍ

Jan Aleš přiznává, že zprvu mu stavba dřevostavby přišla také rychlá. „Ale teď to považuji za normální tempo. Máme sehrané týmy a všechno odsýpá. To je jedna z výhod dřevostaveb, že se při stavbě samotné nemusí nic vymýšlet. Stačí si vše pohlídat ve výrobě. Přímo na stavbě jsou pak v místech instalace montážní dekly, takže není nutné do materiálu řezat,“ vysvětluje. Všechny týmy při výstavbě pořizují kompletní fotodokumentaci. Klienti tak mají přehled, jak stavba domu krok za krokem postupovala. Petr Lexmann říká, že všechny nástupní čety se zároveň setkávají s klienty a zjišťují ještě před začátkem prací, zda všechno, co je naplánováno v projektu, odpovídá představám budoucích majitelů i na místě. Řemeslníci se navíc mohou opřít o bohaté zkušenosti ze stovek postavených domů, často tak klientům pomohou vyřešit některé věci. „Něco jiného je, když lidé vidí dům na papíře a  pak poprvé naživo. Na stavbě se tak dá ještě zasáhnout a něco upravit,“ říká stavbyvedoucí. A Jan Aleš ho doplňuje: „Můžeme třeba doladit některé detaily – například posunout radiátor nebo dát místo 80centimetrového sprchového koutu 90centimetrový, když se vejde.“ Je to logické – lidé si vybírají dřevostavbu prakticky jako nové auto. Sestavují si jednotlivé prvky výbavy odděleně, na místě se mohou rozmyslet a některé prvky vnitřního vybavení či vnější podoby ještě změnit. „Moc často se to ale nestává,“ říká Jan Aleš a dodává, že s odvedenou prací jsou klienti velmi spokojení. Za pár týdnů je hotovo.

„Předáváme vždy hotový produkt, kde vše funguje – jednoduše si stačí vzít kartáček na zuby a zabydlet se“

Týden po předání ještě přijede firma vyrábějící kuchyně, pokud si ji klient u firmy Guzman objednal. Pak už se mohou lidé definitivně nastěhovat a k dispozici mají vše potřebné. „Předáváme vždy hotový produkt, kde vše funguje – jednoduše si stačí vzít kartáček na zuby a zabydlet se,“ směje se na závěr Petr Lexmann, hlavní koordinátor staveb.

Co potřebujete postavit?

nabídka
domů

Postavíme vám rodinný dům podle vašich potřeb a představ. Inspirujte se naší nabídkou

Prohlédnout NABÍDKU

vše okolo
domu

Postavíme vám nejen dům, ale postaráme se i o vše okolo. Od spodní stavby po terénní úpravy, ploty, dlažby nebo altány a přístřešky.

Více informací

Reference

Inteligentní dům umí mnohem více než jen hrát si se světly

Měli pozemek a chtěli co nejdříve bydlet ve svém. Proto se Lavičkovi rozhodli pro montovanou dřevostavbu. Stavět se začalo na jaře a Vánoce už rodina strávila v novém patrovém domě. Jejich dům je přitom výjimečný tím, že je doslova prošpikovaný moderními technologiemi. Nejen o tom, jak se staví inteligentní dům, jsme si povídali s jeho […]

Více informací

Neuvěřitelná rychlost výstavby bungalovu

Ta rychlost byla skvělá, pochvaluje si výstavbu bungalovu sportovní ředitel SK Kladno „Vždycky jsme si chtěli postavit vlastní dům a dřevostavba pro nás byla jasná volba,“ říká Petr Brabec, bývalý profesionální fotbalista, trenér a v současné době sportovní ředitel fotbalového SK Kladno. Od nastěhování do vysněného domu uběhlo už pět let a my jsme rodinu Brabcových […]

Více informací
rodinné domy

    Mám zájem o rodinný dům [_post_title]

    Abychom vás mohli kontaktovat, musíme po nějakou dobu s maximální péčí zpracovávat vaše osobní údaje. Kompletní informace a podmínky zpracování naleznete zde.