Překvapilo mě, že všechny pozitivní reference byly pravdivé
Radek Hejl prožil mnoho let v bytovce na okraji Velkých Popovic. Klidné místo nechtěl opustit, ale byt už mu byl malý, a tak se rozhodl pro stavbu domu v sousedství. A to doslova.
Hned vedle bytovky měl svůj pozemek, který léta využíval jako zahradu, kde pěstoval mimo jiné palmy a banánovníky a kde se mohli vydovádět jeho psi.
„Máme tu nádherný výhled do zeleně, a přitom je to jen 30 km na Václavák! Myslím, že takhle blízko Praze mnoho míst jako tohle nenajdete. Jsme na vsi, koukáme do zeleně, máme klid a soukromí, ale nehrozí nám, že by tady okolo vyrostly nějaké velké domy,“ vypočítává výhody pozemku pan Hejl.
Hned od začátku bylo jasné, že to bude dřevostavba
Z referencí, které Radek Hejl posbíral, byly jasně vidět výhody dřevostavby – rychlá stavba, pohodlné bydlení a příjemné klima v domě. S poptávkou oslovil kromě firmy Guzman i společnosti z Plzně a Hradce Králové. Jeho volba padla na hradeckou firmu, která nabízela nejnižší cenu. Jenže brzy se ukázalo, že neměl šťastnou ruku. Čím více se blížila realizace, tím bylo jednání firmy podivnější. Cena najednou povyskočila o víc než milion, komunikace drhla a firma neplnila sliby. A to ještě nezačala stavba!
Pan Hejl tedy smlouvu vypověděl a obrátil se na firmu Guzman s prosbou o převzetí projektu. „Bál jsem se, že když jsem je předtím odmítl, odmítnou teď oni mě. To se ale nestalo. Bylo to moje nejlepší rozhodnutí a ani na chvíli jsem toho nelitoval. Kdybych měl ještě někdy stavět, jedině s nimi,“ popisuje Radek Hejl.
Originální dům přesně na míru
Domov, který si pan Hejl vysnil, rozhodně není „tuctovka“. Architektka pro něj navrhla prostorný dům s půdorysem do L tak, aby co nejlépe využila velikost i orientaci pozemku. Dům se tedy vchodem, garáží, menšími okny z provozních místností a úzkými průsvity z obývacího pokoje obrací k příjezdové cestě a k sousedům, zatímco obytné místnosti se velkými francouzskými okny otevírají na terasu a dál do zahrady.
Terasa sice ještě není dokončená, ale už teď dobře slouží a přirozeně ohraničuje soukromý prostor pozemku. Za ní se otevírá pohled do krajiny se spoustou listnatých stromů a do sousední ohrady, kde se pasou koně. Téměř idylický obrázek dokresluje bazén, který už tady byl, takže architektka v projektu zohlednila i to, aby ho dům nestínil a přes den na něj co nejdéle šlo slunce.
Ještě pár detailů a bydlíme
„Dům jsme převzali teprve před pár dny, takže jsme tu ještě nespali, ale trávíme tu hodně času. Musím říct, že v nedávných horkých dnech jsem byl překvapen, jak je uvnitř příjemně,“ popisuje první dojmy pan Hejl.
Vnitřní obytná plocha domu bez garáže má 128 m2, což je opravdu velkorysý prostor. Velkou část z něj zabírá centrální obývací pokoj s kuchyňským koutem a jídelnou, na nějž na jedné straně navazuje ložnice, pracovna a koupelna a na opačné straně druhá ložnice s další koupelnou.
Ačkoli ještě nevisí svítidla a tu a tam je potřeba dodělat nějaký detail, je minimalistický prostor laděný do šedobílé velmi příjemný a díky velkým francouzským oknům i velice vzdušný a světlý.
Překvapení přišla, ale jen pozitivní
Firmu Guzman panu Hejlovi doporučila kolegyně, která sledovala její práci na sousedním domě u nich v Louňovicích. Prý tak čistou a rychlou stavbu nikdy neviděla. A pan Hejl jí dává za pravdu.
Rozlehlý a nestandardně řešený dům stihla firma postavit za 50 pracovních dnů, vše proběhlo ve slíbených termínech a majitel domu byl vždy informován o tom, co se bude dít v nejbližší době. „Vše jsem věděl dopředu. Například i to, že se sem nedá zajet s velkým kamionem, takže se díly musely překládat na menší auta, což vyšlo dráž. A všechno bylo čisté, nic tu nezůstávalo, všechen odpad dávali do pytlů a hned odváželi. Pro řemeslníky tu měli mobilní záchod, který okamžitě po dokončení odvezli. To jsou detaily, kterých si zkrátka všimnete a oceníte je,“ popisuje Radek Hejl.
Ocenil i sdílení zkušeností. „Když jsme s projektanty seděli nad projektem, přemýšleli i za mě. Ze zkušenosti mi poradili pár praktických věcí. Třeba v obýváku jsou na vnější straně domu úzká okna, která měla jen zajišťovat světlo, ale nepočítalo se s nimi jako s otevíracími. Na tohle mě upozornili a doporučili mi otevírací kvůli větrání a výměně vzduchu. To mě nenapadlo, je ano. Vždy mi také ochotně poradili a odpověděli, když jsem si nebyl něčím jistý,“ pochvaluje si pan Hejl.
Hrubá stavba vyrostla za den
Jelikož bydlí majitel doslova vedle, sledoval stavbu krok za krokem každý den. Z továrny přivezli hotové panely, všechny stěny vyrostly během jednoho dne a hned se začalo s montáží krovu. „Začali ve středu, a v pondělí byl dům pod střechou. A to tady není jednoduchá střecha – dům nemá pravé úhly a dvakrát se láme, takže střecha je složitá s hodně úžlabinami. Na té stavbě lidi opravdu makali. Neviděl jsem je, že by byli dvě hodiny na obědě, pak přijeli a další hodinku kouřili u kafe. Pracovali od rána do večera. Sledoval jsem je na vlastní oči každý den.“
Pergola byla oříšek
Pergola nad terasou ve tvaru L zastiňuje poměrně velkou plochu a vymyslet ji nebylo vůbec jednoduché. Varianta s přesahující střechou nepřicházela v úvahu, protože ta by ubírala světlo v interiéru, takže bylo třeba najít jiné řešení. Nakonec je pergola upevněná na krov domu, takže pohledově fasádu nic neruší. Kdyby se dodělávala později, konstrukce by se nevyhnula stojkám na fasádě nebo jiným rušivým detailům.
Všechno vyberete za den, ale „na place“ vám poradí
V celém procesu stavby je pro klienty nejnáročnější asi vzorkování. Den strávíte v pražské vzorkovně firmy a vybíráte všechno od barvy střešních tašek a fasády přes podlahy, obklady a svítidla až k vypínačům. Může se stát, že později se vám to „rozleží“ a třeba v něčem změníte názor. Co pak? I s tím se pan Hejl setkal.
„Když přišel nějaký řemeslník, třeba elektrikář nebo instalatér, nejdřív se mnou všechno znovu prošel a ujistil se, že nechci něco jinak. Upozornili mě taky, když si všimli něčeho, co by mohlo být v budoucnu problém nebo třeba jen méně příjemné z hlediska užívání domu. Řekli mi praktické věci a nabídli řešení. Sami říkali, že věci zkrátka vypadají jinak na papíře a jinak v reálu. A měli pravdu. Za jeden den ve vzorkovně je toho na vás hodně a oni vám prostě pomůžou a poradí. Pár drobností jsem tedy na jejich radu ještě měnil.“
Dům na přání v každém ohledu
Každý máme nějaké zvláštní potřeby, pokud jde o bydlení. Pro pana Hejla bylo zásadní, aby měl velkou technickou místnost a v ní dost prostoru na mytí svých pěti zvířecích miláčků.
„Občas potřebuju psy vykoupat a pak je nechat osušit, aby špínu a vodu neroznášeli po celém domě. Je to pro mě důležité, byť z pohledu stavební firmy by se to mohlo jevit jako nepodstatná drobnost. Firma mi ale vyšla vstříc a našla pro mě řešení. Do technické místnosti instalovala velký dřez, který perfektně vyhovuje,“ pochvaluje si majitel.
Vychytávky a neotřelé detaily
Na první pohled je poznat, že se při projektování i stavbě myslelo na to, aby byl dům praktický a pohodlný. Garáž sice na přání majitele není propojená s obytnou částí domu, ale dveřmi se z ní dostanete na zastřešený chodníček podél domu, který vás po pár metrech dovede k hlavnímu vchodu. Za ním je po straně hned spíž, kde můžete pohodlně vyložit nákup a projít z ní do kuchyně.
Mimochodem vchodové dveře jsou chloubou pána domu: „Všechna okna a dveře mají dřevěný dekor, ale vchodové dveře vypadají úplně jinak. Jsou dřevo-hliníkové a vrchní deska vypadá jako z betonu, i když není. Vchod je navíc obložený kamenem, takže působí nevšedně a osobitě. Jsem z toho úplně nadšený!“
Předáním domu to nekončí
I když už je dům předaný k bydlení, vždycky se najdou věci, které je potřeba dodělat. V tomto případě třeba zrcadla do koupelen nebo na terasu. I o to se ale firma postará, byť už stavbu oficiálně dokončila. „Nechci, aby to vypadalo jako reklama, ale to, co se píše v brožurách firmy, je vážně pravda. Všechny ty pozitivní reference můžu potvrdit. A moc oceňuji také férový přístup. Něco nevyjde podle plánu – chybí dlaždice nebo tak, to se prostě stane. Ale firma vždycky přišla, vysvětlila, co a jak se stalo, slíbila vše opravit a slib naprosto dodržela,“ doplňuje Radek Hejl.