Grafitový polystyren – novinka plná úspor
Nejpodstatnější část nízkoenergetického domu tvoří kvalitní izolace. Stávající zateplovací systémy využívající minerální vatu nebo pěnový polystyren jsou dlouhodobě spolehlivé a velice efektivní. Vývoj ovšem přináší nová, zase o něco lepší řešení.
Složení obvodového pláště domu zásadně ovlivňuje tepelně technické parametry a hodně na něm tedy záleží, jaká bude spotřeba energií. Skladba pláště vychází z nejnovějších poznatků z fungování dřevostaveb, a vrstvení jednotlivých komponentů stěn proto podléhá přísnému schématu osvědčených technologií.
Kromě samotné konstrukce jsou základem stěn tepelně izolační desky z pěnového EPS polystyrenu (zkratka EPS znamená expandovaný polystyren). Jejich výhodou je nízká hmotnost, dobrá opracovatelnost, nepatrná nasákavost a příznivá cena.
Energie šetří více, cena ale zůstává
Zcela novou generaci stavebně izolačního materiálu pak představuje grafitový (šedý) EPS. Jedná se o EPS polystyren doplněný o příměs grafitu, jenž je vysoce odolný vůči vysokým teplotám. Zvyšuje tak účinek tepelné izolace, což znamená další značnou úsporu energie. Nízká cena ovšem zůstává.
A jak to tedy funguje v praxi? Grafit v podstatě vytváří tepelné zrcadlo a tepelné záření se díky uhlíkovým částicím odráží zpět ke zdroji. Díky tomu se snižuje tepelná vodivost a také skokové změny na povrchu izolantu. Takový izolant je tak vhodnější pro zateplení stěnových konstrukcí, šikmých i plochých střech a podhledů.
To všechno jsou důvody, proč na svých stavbách hodlá využít grafitový EPS polystyren také firma Guzman. Již na jaře 2016 se jeho použití promítne při výstavbě rodinných domů (bungalovů).